W dniach 1-3.06 w Bardzie Śląskim miał miejsce „weekend z redemptorystami”. Nazwa ta oznacza nie tylko spotkanie z redemptorystami mieszkającymi i posługującymi w Bardzie i z braćmi postulantami. Odnosi się ona też w sposób szczególny do tego co wydarzyło się w drugi dzień naszego spotkania – I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Redemptorystach.

Przez te dni naszym przewodnikiem był o. Marcin Zubik CSsR. Podczas konferencji o. Marcin dzielił się z nami bogatym doświadczeniem pracy jako redemptorysta: duszpasterz, misjonarz ludowy i misjonarz zagraniczny. Nawiązał też do naszych pragnień i odczytywania znaków, jakie daje człowiekowi Bóg.

Drugiego dnia przed południem udało nam się doświadczyć przygody i zmierzyć z nurtem Nysy Kłodzkiej, podczas spływu pontonowego, a po obiedzie 15 spośród 25 uczestników bardzkiego weekendu z redemptorystami przystąpiło do konkursu. Składał się on z 80 zamkniętych pytań dotyczących świętych i błogosławionych redemptorystów, których życiorysy są spisane w książce „Tyś mój. Wybrani, by głosić Obfite Odkupienie”. Walka była bardzo zacięta, nie obeszło się bez dogrywki o 3 miejsce.

Szczęśliwcami, którzy zdobyli pierwsze miejsca i pojadą z nami na Europejskie Spotkanie Młodzieży Redemptorystowskiej zostali: Jan Niemiec – I miejsce, Michał Chronowski – II miejsce i Dominik Hołda – III miejsce. Gratulujemy laureatom i mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się nam kontynuować serię konkursów wiedzy o redemptorystach. Podczas, gdy część grupy zmagała się z konkursowymi pytaniami, pozostali wraz z braćmi postulantami i o. Marcinem udali się na spacer dróżkami różańcowymi i zwiedzili kaplice różańcowe.

Można wiele pisać o tym, co udało się nam zobaczyć i przeżyć, ale myślę, że najlepiej opowiedzą to sami uczestnicy…

Najbardziej w pamięć, po weekendzie w Bardzie, zapadły mi konferencje o. Marcina i… spływ pontonami – co ciekawe nauki Ojca łączą się z naszymi „zmaganiami” wioślarskimi. Bowiem, dopiero kiedy nauczymy się współpracować, udaje się nam bezpiecznie i sprawnie płynąć pontonem. Do tego potrzeba jednak „zgrania”. Tak też jest w życiu nas młodych – dużo chcielibyśmy osiągnąć sami, polegając na własnych możliwościach, a prawdziwą mądrością jest to, aby nauczyć się współpracować z Panem Bogiem. Powinniśmy każdego dnia podejmować walkę w obronie naszych wartości, naszej drogi życiowej, biorąc udział w „trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa” (2Tm 3). JEGO żołnierz i z JEGO pomocą.

Patryk

To był mój pierwszy taki wyjazd. Jednym słowem można powiedzieć, że było SUPER. Atmosfera jaka tam panowała między nami jest nie do opisania. Każdy był otwarty na drugą osobę, po prostu stworzyliśmy jedną wspólnotę. A kazania o. Marcina… wspaniałe, zapadające w duszy, dające do myślenia.

Lars

 

Dla mnie ten weekend z redemptorystami był niesamowitym przeżyciem duchowym, które pozwoliło mi lepiej zrozumieć samego siebie. Przez spotkania i konferencje o. Marcina mogłem uczyć się dostrzegania Boga i jego znaków w życiu codziennym.

Wiktor

Jak podczas każdego spotkania z redemptorystami, tak i teraz w Bardzie można było odczuć działanie i obecność Pana Boga, zauważyć Jego działanie w codzienności. Najbardziej doświadczyłem tego na modlitwie w kaplicy i podczas różańca na dróżkach różańcowych. Bardzo fajnym doświadczeniem i przeżyciem był spływ pontonowy Nysą Kłodzką. We wszystkim tym widzę, jak w moim życiu działa Bóg.

Michał

Wszystkim chłopakom dziękujemy za udział w bardzkim weekendzie z redemptorystami. Braciom postulantom dziękujemy za organizację tego czasu, a o. Marcinowi Zubikowi w sposób szczególny, za to że nas poprowadził i uczył słuchać Bożego głosu. Wszystkich młodych już dziś zapraszamy na kolejne spotkania z redemptorystami podczas wakacji – terminy i bliższe informacje znajdziecie TUTAJ.

 

o. Witold Baran CSsR
o. Artur Pruś CSsR