Masz jakieś pytania odnośnie redemptorystów?

Poniżej jest kilka informacji, które mogą Cię zainteresować 🙂

Kim są redemptoryści?
Jest to zgromadzenie zakonne, powstałe w 1732 roku w południowej Italii. Jego głównym celem jest ewangelizacja opuszczonych, a zwłaszcza ubogich. Założycielem redemptorystów jest św. Alfons Liguori. Pełna nazwa zgromadzenia to “Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela”.
Co oznacza «Copiosa apud Eum redemptio»?
Dosłownie: “obfite u Niego odkupienie”. Jest to hasło zgromadzenia redemptorystów, którym się kieruje; pochodzi z Psalmu 130.
Co to jest «CSsR»
To skrót łacińskiej nazwy zgromadzenia redemptorystów, czyli “Congregatio Sanctissimi Redemptoris” (Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela).
Kiedy mogę być przyjęty do redemptorystów?
• odkrywasz w sobie powołanie
• chcesz żyć dla Jezusa w braterskiej wspólnocie
• jesteś gotowy poświęcić się opuszczonym i ubogim
Kto może być przyjęty do redemptorystów?
Ochrzczony mężczyzna stanu wolnego, katolik, po bierzmowaniu
Jakie dokumenty są wymagane?
• podanie o przyjęcie
• życiorys
• opinia proboszcza lub duszpasterza
• metryka chrztu i bierzmowania
• świadectwo dojrzałości
• świadectwo zdrowia
• cztery aktualne zdjęcia legitymacyjne
Ile lat trwa formacja u redemptorystów?
Do kapłaństwa zakonnicy przygotowują się przez osiem lat, natomiast bracia zakonni do ślubów wieczystych siedem lat.
Kim jest generał i prowincjał w zgromadzeniu?
Generał to główny przełożony zgromadzenia zakonnego, natomiast prowincjał jest przełożonym jakiejś części tego zgromadzenia (np. w Polsce).
Co to jest habit?
To strój codzienny zakonnika, wyróżniający go spośród innych. U redemptorystów składa się z czarnej sukni (zakładanej podobnie jak szlafrok) z białą koloratką (kołnierzem) zapinaną przy szyi. Redemptorysta nosi również pas oraz różaniec przy lewym boku, który składa się z trzech lub czterech częsci.
Czym są śluby zakonne?
To zobowiązania, które zakonnik składa Bogu wobec wspólnoty Kościoła do życia według Ewangelii (tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa). Redemptoryści składają śluby zakonne po nowicjacie (są to śluby czasowe), a po kilku latach śluby wieczyste (na całe życie). W tradycji redemptorystów jest również czwarte zobowiązanie: ślub i przysięga wytrwałości.
Co to jest postulat?
To pierwszy rok formacji w zgromadzeniu redemptorystów. Jego celem jest przygotowanie kandydata do nowicjatu.
Co to jest nowicjat?
Można powiedzieć, że to najważnieszy rok w formacji, ponieważ służy nawiązaniu głębokiej i osobistej relacji z Bogiem przez kandydata. Nowicjat kończy się złożeniem pierwszych ślubów zakonnych.
Co to jest juniorat?
To okres formacji po pierwszych ślubach zakonnych do wieczystych, który odbywają bracia zakonni pod opieką prefekta (czyli przełożonego). Zazwyczaj trwa 5 lat.
Co to jest studentat?
Jest to okres formacji studentów, czyli kandydatów do kapłaństwa. Bracia klerycy studiują filozofię i teologię, a o ich rozwój zabiega prefekt studentatu (czyli ich przełożony) oraz jego socjusz (czyli pomocnik). Zwyczajnie studentat trwa 6 lat, od pierwszych ślubów zakonnych, przez profesję wieczystą (po 5. roku) do święceń kapłańskich (na 6. roku).
Czy redemptoryści śpią w trumnach?
Jak najbardziej. Na początku formacji, czyli po wstąpieniu, mierzy się każdego i wybiera odpowiednią dla niego trumnę, w której ostatecznie zostanie pochowany. 🙂