W dniach 1-2 lipca 2023 roku mieszkańcy Sądecczyzny i górale pielgrzymować będą do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Pątnicy będą modlić się w intencji młodzieży oraz o liczne powołania kapłańskie i zakonne.

I Dwudniowa Sądecka Piesza Pielgrzymka do Tuchowa rozpocznie się 1 lipca Mszą św. o godz. 7.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piątkowej (k. Nowego Sącza). Następnie pielgrzymi wyruszą na szlak, by dotrzeć do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej,

Pielgrzymka będzie miała miejsce w czasie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

– Mając na względzie pogłębiający się kryzys rodziny, niepewną sytuację młodzieży oraz rosnący spadek powołań kapłańskich i zakonnych, organizujemy I Dwudniową Sądecką Pieszą Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, którym opiekują się ojcowie redemptoryści. W roku, w którym przeżywamy 90. rocznicę śmierci ks. abp. Leona Wałęgi, chcemy przywołać pamięć aktu, jakiego dokonał w czasie koronacji cudownego obrazu w Tuchowie w 1904 r., kiedy u stóp ołtarza złożył insygnia władzy biskupiej (mitrę i pastorał), i mówił: „W dniu tym pamiętnym oddałem siebie i was wszystkich w opiekę Matki Boskiej Tuchowskiej, obrałem Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli Jej ślubowanie na wieczność”.  Po czym ks. abp. Leon w gorącej modlitwie błagał Maryję w tuchowskim wizerunku o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Jego gorącym pragnieniem było budzenie powołań kapłańskich.  Zawierzenie sprawy powołań Matce Tuchowskiej sprawiło, że z roku na rok wzrastała liczba kandydatów zgłaszających się do seminarium w Tarnowie.

I Sądecka Piesza Pielgrzymka zakończy się 2 lipca Mszą św. o godz. 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.